Search
Close this search box.

Blog

Vibraatorite ajalugu

Kas teadsid, et esimene vibraator oli suur nagu saun ja vajas toimiseks sütt? Kujutage ennast nüüd rahulduse saamise eesmärgil sellise järjekorras seisma, sest tavalises kodupidamises selliseid naljalt ei leidunud. Ootad jalad harkis puki peal, kuni keegi masinale kuuma annab, et see sinu seksuaalse rahuldamatuse tagajärjel tekkinud meditsiinilist seisundit “ravima hakkaks”.

Naiste seksuaalset rahuldamatust kutsuti kunagi hüsteeriaks. Ajaloolises kontekstis sai probleem alguse juba Kreeka mütoloogia ajast, kust nimi ka pärineb “hysteria ehk emakas”, kusjuures tegemist oli esimese vaimse haigusega, mis omistati naistele. Arst Melampus pani hüsteeriale alguse, kui toimus neitside mäss, kes keeldusid fallost kummardamast ning mägedesse põgenemise tagajärjel ilmutasid nad hullumeelsuse märke. Melampus oli seda meelt, et naiste hullumeelsus tõuseb nende emakast ja neil on “emaka melanhoolia”, mida kokkupuude fallosega pidi ravima. Hippocrates oli esimene, kes pani aluse teooriale, et naiste rahutud emakad liiguvad nende kehades ringi muutes nad ärevaks.1

Ajaloolase Racher Mainesi sõnul tegid arstid naistele aastasadu vaagnamassaaže ilma, et keegi seda akti erootiliseks või seksuaalseks stimulatsiooniks oleks pidanud. Enne vibraatoreid kasutati naiste ravimiseks ka “hüdroteraapiat”, mis tähendas äkilise veejoa juhtimist jalge vahele, mille tagajärjel naised said terveks ravitud vähemalt nelja minutiga. 1913. aastal läbi viidud uuring kinnitas, et ligikaudu 75% naistest kannatas tol ajal hüsteeria käes2. Meil oli seega terve põlvkond naisi, kes ootasid tänavatel arsti juurde vastuvõttu, et keegi nende suguelundeid mudiks, sest tegemist oli meditsiinilise seisundiga, mis vajas ravi. Põnevad ajad millal elada, ma ütlen. Enamus naisi pöördus siiski ravi saamiseks arstide juurde, sest kodus pesitsevatel meestel meditsiinilised oskused puudusid. 

Peale Lääne tööstusrevolutsiooni hakkasid arstid kasutama elektrilisi aparaate, sealhulgas vibraatoreid, et naistes esile kutsuda paroxysme (orgasme). Oli aeg kasutusse võtta tehnoloogilised meetodid, kuna manuaalselt naiste rahuldamine oli aeganõudev ja väsitav.3 Tell me about it! Kujutan ette, kui väsitav oli tol ajal olla arst. Hommikust õhtuni pidid vehkima käega edasi ja tagasi ning naiste hordid uste taga ei tundunud samuti lõppevat. Siis läksid peale väsitavat tööpäeva koju ja seal ootas sind enda naise näol veel üks patsient. Kurat võtaks, naisi ja nende hulkuvaid emakaid, mida tuleb enda kohale tagasi hõõruda. Tööstusrevolutsiooniaja ülimoodne haigus. 

“Oh, doktor, mul on nii suur ärevus!”

“Palun proua, ärge muretsege – visake pikali, mul on üks manuaalne ravimeetod!”

Tänapäeval oleks ravimeetodi asemel muidugi uus sõna – seksuaalne kuritarvitamine, kuid tol ajal oli tegemist ju meditsiinilise protseduuriga, kuhu naised vabatahtlikult end kirja panid. Nagu näete, leidsid nad alati oma muredele ka leevendust.

1898. aastal patenteeriti esimene vibraator nimega “The Manipulator”. Aparaat oli suur, raske, kallis ja toimis söe abil mistõttu oli seade kasutatav pigem spaades või suuremates arstipraksistes. 1880. aastal leiutas arst Mortimer Granville esimese kaasaskantava, patarei toitel toimiva vibraatori, mis kaalus ligikaudu 18 kilo. Tema sõnul ei olnud see mõeldud naistele vaid hoopis meestele lihasvalude leevendamiseks.4 Hmm.. võibolla tõesti, ma kujutan ette, et paljudel meesarstidel olid randmepiirkonnaga tõsised probleemid. Iga naine oleks kindlasti sellist aparaati kodustada soovinud, sest need pikad ootejärjekorrad arsti juures hakkasid juba ära tüütama aga 18 kilo? Kuidas ma selle koju tarnin? DPD kullerid mind sellise koormaga ei aita.

Kerime nüüd aega edasi moodsasse tänapäeva. Vibraatorid on tehnoloogiliselt sedavõrd edasiarenenud, et pealtnäha ei saa aru, mis atribuutikaga tegemist on. Sametised pealispinnad, võnkesagedused, soojendused, veekindlad funktsioonid ja häälitsused. Limpsib. Imeb. Lakub. Kingib naeratuse näole hommikust õhtuni. Mulle tundub, et selline tegutseja tüüpi ja kindlasti väga hea kuulaja. Muredele leiab alati vastused. Lapsed ka lasteaiast koju toob? Kui prügi välja viib, palun lisage mind arsti ootejärjekorda!

Jah, asendamatuks on üks tänapäevane vibraator kindlasti. Ma isiklikult enda meest veel välja vahetama ei hakka aga sellegipoolest tundub kohustuslik aparaat, mida omada. 

Filmisoovitus: Minu suur O! / Hysteria (2011)

1 Tasca, Rappeti et al. (2012) Women And Hysteria In The History Of Mental Health. Pubmed

2,3 ja 4 Horwitz (2020) Medical Vibrators for Treatment of Female Hysteria. National Science Foundation